AROLEZ

DONDURMA, DONDURMA KARIŞIMLARI, DONDURMA SOSLARI VE PASTACILIK ÜRÜNLERİ

Üretimine ilk olarak dondurma, dondurma karışımları, sos üretimi ile başlayan Arolez; ilerleyen yıllarda toz krema, şekerli ve şekersiz şanti, toz kakao pandispanya mixi gibi pastacılık ürünleri üreterek ürün yelpazesini genişletmiştir.

Kaliteli üretim ve hizmet ile sürekli müşteri memnuniyeti prensibini temel ilke olarak benimseyen Arolez Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin kuruluşu, 1985 yılına uzanmaktadır.
Geleneksel tat ve kaliteye önem veren, ileri teknoloji ile çalışan fabrikamızda üretilen ürünlerimiz, yüksek kalite kontrol sistemiyle, profesyonel ekiplerimiz tarafından üretimin her aşamasında kontrol edilmektedir.

Hammadde seçiminden satış noktasına kadar uzanan zincirin tüm halkalarını kapsayan kalite ve verimlilik standardımızı, Ankara’dan sonra Antalya şubesi ile İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon ve Eskişehir bayilikleri ile yurt içinde ve yurt dışında tüketicilere ulaştırmaktadır.

Arolez temel politikasını, yüksek kalitede toplum sağlığına ve gıda güvenliğine uygun besin değerleri arttırılmış, vitamin, mineral ve doğal olarak elde edilen meyve özleri ile zenginleştirilmiş ve hijyenik ürünler
üretmek ve geliştirmek üzerine kurmuştur.

FRAM MEY

KONSERVE VE DONDURULMUŞ MEYVE ÇEŞİTLERİ

1996 yılında meyve üreticilerinin desteği ile Bursa da kurulan Frammey, “üreticiden tüketiciye” felsefesi ve kendi “thermo-king filo” ağı ile hizmet vermektedir.Konserve ve dondurulmuş meyve çeşitleri ile pastane ve unlu mamul imalatlarının ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

UNANA

DONDURULMUŞ BÖREK VE POĞAÇA

Aylarca tazeliklerini koruyan Unana dondurulmuş börek ve poğaçaları sayesinde;Hammadde tedarik sürecini,Stok maliyetlerini ve Personel giderlerini ortadan kaldırın.

Börekçi Şevket iştiraki olan UNANA, hazır lezzetleri sayesinde hayatınızda yeni bir dönem açılıyor.Unana ürettiği yüksek payda ile börek işleyip satan işletmelerin, yemek dağıtım firmalarının ve otellerin en önemli tedarikçisi durumundadır.

Günlük 50 ton üretim kapasitesiyle Unana Türkiye’nin en büyük börek üretim tesisine sahiptir. Ürünün kalitesini belirleyen en önemli unsurlarından biri olan su, özel ısıtma ve arıtma ünitelerinden geçirilerek ısı ve sertlik dereceleri ayarlanır.Hijyenik koşullarda üretimi tamamlanan ürünler, -35 derecede şoklama yöntemiyle dondurulduktan sonra ambalajlanarak sevkiyata hazır hale getirilir.

Tüm ürün çeşitleri Unana AR-GE çalışmaları sayesinde tasarlanan özel makinalarda, Börekçi Şevketin tarifleriyle titizlikle yoğrulup şekillenir. Unana ürün standartlarının sürekliliği, üretimin tüm aşamalarında, kalite kontrol prosesleri uygulanarak sağlanır.

CALLEBAUT

ÇİKOLATA, KAKAO, PASTA ÜRÜNLERİ…

Callebaut, Belçikalı çikolata üreticilerinin tercihi

Yetenekler bir araya geldiğinde, bundan ortaya güzel bir şeyin çıkacağına inanıyoruz. Çikolata geçmişimiz boyunca, Belçikalı çikolata üreticilerinin kalitesine inandıkları çikolatalar geliştirme amacına yönelik mükemmeliyetçiliğinden ilham aldık. Buna karşın, çikolatalarımız yaratıcılıkta yeni hedeflere ulaşmak için onlara ilham kaynağı oldu.
Bugün Callebaut™’nun 811 ve 823 gibi çikolata referansları, dünyanın dört bir yanındaki pastacılar, pasta şefleri ve çikolatacılar tarafından seçilmektedir. Bu referanslar, küresel standartlar hâline gelmiştir. Bunlar, sık sık taklit edilmiş ancak hiçbir zaman tat, kalite ve güvenirlik açısından Callebaut kalitesine ulaşamamıştır.

Size En İyi Belçika Çikolatasını sunmaktan gurur duyuyoruz

Callebaut’nun niye En İyi Belçika Çikolatası olarak adlandırıldığının sebepleri saymakla bitmez. Neredeyse 100 yıldır Belçika’nın merkezinde gurur duyduğumuz çikolatalar yapıyoruz. Bunu başarmak için çok uzun mesafeler kat ediyoruz.

Callebaut hâlâ kakao çekirdeklerini kendi seçen, kavuran ve öğüten, kendi özel sırrını ve çikolata kuvertürlerinde en önemli malzeme olan kakao kütlesini kullanan nadir çikolata üreticilerinden biridir. Sadece en iyi, en nadir ve en özel kakao çekirdeği çeşitleri seçilir. Kakao çekirdekleri en lezzetli aromaları korumak ve daha yoğun bir tat, daha karmaşık ve derin bir kakao aroması vermek için tamamen kabuğuyla birlikte öğütülür.

Ayrıca, Callebaut bütün malzemeleri diğer çikolata üreticilerinin çoğundan daha ince bir şekilde öğütür. Sonra, malzemeler kıvam, aroma, tat ve lezzet mükemmel bir şekilde harmanlanana kadar aynı özen ve sabırla konçlanırlar. Saf kakao yağı ve bir tutam doğal vanilya çikolatanın tat ve kıvamını tamamlar. Tam bu noktada bütün malzemeler bir araya gelir ve ağzınızda erir. İşte bu en değerli anda çikolata, “Callebaut En İyi Belçikalı” kalitesinin ve güvenilirliğinin hakkını verir.

Kakao çekirdeğinden çikolataya: Callebaut En İyi Belçika Çikolataları %100 Belçikalı ustalığıyla üretilmiştir.

Callebaut , Barry Callebaut‘a bağlı bir şirkettir. Barry Callebaut dünyanın önde gelen yüksek kalite kakao, çikolata ve pasta ürünlerinin üreticisidir.

EFES ÇİKOLATA

ÇİKOLATA, ÇİKOLATA ÜRÜNLERİ…

Efes Çikolata’nın kurucusu Mehmet Oyal, 1931 yılında İstanbul-Eminönü’ndeki atölyelerde başladığı şeker imalatıyla çikolata ve şeker sektörüne ilk adımını attı.1950 yılında 3 erkek kardeşiyle birlikte Oyal Çikolata’yı kuran Mehmet Oyal, Beyoğlu’nda cam kavanozlar içinde yer alan birbirinden lezzetli tablet çikolata üreticisi olarak ün yaptı.

Mehmet Oyal, 1970 yılında kardeşlerinden ayrılarak iki oğluyla birlikte Efes Çikolata Şekerleme Sanayi ve Ticeret A.Ş.’ni kurdu. 1972 yılında İstanbul-Hasköy’de kurulan çikolata fabrikasıyla Efes Çikolata, madlen, çikolatin , baton, şemsiye çikolata ve tablet çikolatanın yanı sıra pastacılık-imalat ürünleri üretmeye başladı.

Ürünlerinde kaliteden asla taviz vermeyen Efes Çikolata, bugün imalat ürünleri adı altında ürettiği kuvertür, konfiseri,ganaj,pralin damla çikolata, toz kakao,dondurma sosu gibi vazgeçilmez pastane mamullerinden; madlen çikolata, baton çikolata, çikolatin ve draje çeşitlerine kadar uzanan geniş ürün yelpazesiyle seçkin pastanelerinin en önemli üreticilerinden biridir.

1972 yılında beri hijyen koşullarda üretim yaparak ürün kalitesinden ödün vermeyen Efes Çikolata, kaliteye önem veren çikolata severlerin vazgeçilmez ağız tadı olmaya devam etmektedir.

ANAKO YUMURTA

YUMURTA VE YUMURTA ÜRÜNLERİ

Anako endüstriyel mutfaklarda hijyen, sağlık ve kullanım kolaylığına verdiği önemle, profesyonellerin işini kolaylaştırmaktadır. İleri düzeyde teknolojileriyle yumurta ve pastörize sıvı yumurta ürünlerinde Türk gelenek ve ağız tadına uygun ürün geliştirme tutkusuyla, vizyon ve misyon lideri olmayı hedeflemektedir.
Anako bu gücü, siz profesyonel kullanıcılardan almaktadır. 2007 yılında kurulmuş olan Anako son teknolojiyle üretilen pastörize sıvı yumurta ürünlerini kullanıcılara sunmaktadır. Sektöründe uzman kadrosu, kalite sistemleri, laboratuvarı ve ürün geliştirme çalışmalarıyla, yumurtanın fonksiyonlarının endüstriyel üretimde en iyi şekilde kullanımının sağlanması ve üretim verimliliklerinin arttırılması, dinamik ve yenilikçi kadromuzun en büyük hırsı ve azmidir.

Anako Yumurta ve Ürünleri Gıda San. İhr. İth. ve Tic. A.Ş, değişen tüketici talepleri, teknoloji, yasal düzenlemeler ve AB standartlarını karşılamak üzere 8 firma tarafından 2006’da kurulmuştur. Ankara’da merkez ofis ve Konya’da bulunan yumurta ve ürünleri üretim fabrikasından oluşmaktadır.